SALÇANIN KÜFLENMEMESİ İÇİN NE YAPILIR

Her evin olmazsa olmazı salçalar kısa sürede küflenmeleri nedeniyle kısa sürede bozulabilmektedir. Bu durumu önlemek ve salçanın küflenmesini istemiyorsanız bunu yapın ve uzun süre salçanız bozulmadan kalsın!

Cam Kavanoza Aktarın

Salçanın metal kapta olması zararlı olduğundan öncelikle salçanızı çelik bir tencere ya da cam bir borcama aktarın. Daha sonra gerekli olan korumayı sağlayacak olan ve hava almasını önleyecek olan kapağını kapatın.

İçine Zeytinyağı Ekleyin

Her bir kilo salça için bir su bardağı zeytinyağı eklemek en etkili salça saklama yöntemleri arasındadır. Bu yüzden içine zeytinyağı ekleyerek kapağını kapattığınızda salçanızı güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Kaya Tuzu Ekleyin

Saçlanın içine kaya tuzu eklemek de salçanın küflenmesini önleme yolları arasındadır. Kaya tuzu ile birlikte genelde katı margarini eritip salçanın üzerine döktüğünüzde dolaba girecek olan salça katılaşacağından uzun süre salçanın küflenmesi engellenecektir.

Salçaları Nerede Saklamak Gerekir?

Salçaları saklamak için genelde kiler gibi karanlık ve serin ortamların tercih edilmesi gerekmektedir. Buzdolabında saklanan salçalar kısa sürede küflenir. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Birçok kişi salçanın küflenen kısımlarını alıp geri kalan kısmını da kullanır. Bu da tercih edilen bir yöntem olsa da her zaman salçanın küçük boyutta alınması ve kısa sürede kullanılması tercih edilmelidir. Saklama koşullarının en önemlisi olan metal kaptan çıkarılması da ciddi bir durumdur.

Leave a Reply