KAHVE İÇMEK İÇİN 10 NEDEN

ALZEİMER GELİŞMESİNİ ÖNLÜYOR

Kahvenin içerdiği kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini önemli ölçüde azalttığı ve
böylece alzheimer gelişmesini önlediği tahmin edilmektedir.
SÜTLE BİRLİKTE TÜKETİLİNCE TOK TUTUYOR
Kahve sütle birlikte içildiğinde, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla alındığından kişiyi daha uzun süre tok tutmaktadır. Verdiği tokluk hissi diyet yapan kişilerde fayda sağlamaktadır.
İNSÜLİN DİRENCİNİ KIRAR
Kahvenin insülin direncini kırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkinin azalması kişide tatlı ihtiya-cını baskılar. Sürekli tatlı yeme isteği olan kişilerin bu isteklerini bastırmada kahve içmeleri önerilir.
ZİNDELİK SAĞLAR
Kahve içeriğindeki etkin kafein, zihnin uyanık kalmasını sağlayarak kon-santrasyonu artırır. Zihnin
daha dirençli ve uyanık olmasına yardımcı olur. Ayrıca her sabah içilen bir fincan kahve güne daha zinde ve enerjik başlamanızı sağlar.
YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR
Kahvede bulunan kafein, vücudun yağ yak-ması için sinir sistemine sinyaller gönderir ve aynı şekilde kanda adrenalin düzeyini artırır. Bu durum yoğun fiziksel etkinlik öncesi bünyeyi hazır hale getirmek için faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı, sporcular antrenmanla-rına başlamadan önce kahve tüketmeye özen gösterirler.
ÇARPINTIYA NEDEN OLMAZ
Kahve bilinenin aksine çarpıntı yapmaz. Ancak tüketim miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Vücuda alınan fazla miktar kafein çarpıntı şikayetine neden olabilir.
KALP SAĞLIĞINA FAYDALI
Kahvenin kalp sağlığıyla ilişkisi araştırılmaya devam ediyor ancak son bilimsel veriler kafeinli ürünlerle ritim bozuk-
lukları arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu. Ayrıca başka bir araştırma sonucunda da günde birkaç fincan kahve tüketiminin kalp hastalıklarına yol açan damar tıkanıklığının önüne geçtiğini söylüyor.
KADINLARDA KALP KRİZİNİ RİSKİNİ AZALTIYOR
Birçok bilimsel araştırma sonucuna göre kahve tüketen, özellikle kadın-ların kalp hastalıklarına yakalanma riski tüketmeyenlere göre %20 daha azdır.
DEPRESYONA GİRME ORANINI AZALTIYOR
ABD’de yapılan bilimsel araştırmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketiminin depresyon-la mücadelede ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak kahve tüketimi depresyo-na girme riskini yüzde 50 oranında azaltabilir.
CİLT TEMİZLİĞİNDE KULLANILIYOR
Kahve, granül yapılı olması sebebiyle son zamanlarda cilt temizliğinde peeling olarak tercih edilmektedir.

Leave a Reply