DAHA AZ KALORİ ALMANIN ETKİLİ YOLLARI

Kilo vermenin temel mantığı, yaktığınız kaloriden daha azını almaktır. Peki siz kilo vermek için neler yapıyorsunuz? Yediklerinize dikkat ediyor ya da egzersiz yaparak daha fazla enerji harcamaya mı çalışıyorsunuz?
Temel mantık daha az kalori almak olsa da elbette her şey bu kadar kolay değil. Kaç kalori aldığınız kadar aldığınız
kalorilerin nereden geldiğinin de çok önemli olduğunu lütfen unutmayın. Gün içinde bütün besin öğelerinden dengeli beslenmeye çalışın. Ben de bugün, kilo verme yolunda size destek olabilecek, aldığınız kalorileri azaltmanın beş yolundan bahsetmek istedim…
 Porsiyonları küçültmek için daha küçük tabaklar tercih edin
Yemek tabaklarınızı küçük, salata tabaklarınızı büyük tercih edin. Büyük tabak demek, daha fazla yiyeceğin servis edilmesi, bu da olması gerekenden daha fazla yemeniz demek. Yemeğiniz için seçtiğiniz küçük tabak göz doygunluğu yaratarak porsiyonlarınızı kontrol etmenize ve aşırı yeme ihtiyacınızı frenlemenize yardımcı olacaktır. Burada tasarruf edilen kalori açısından çok net rakamsal bir veri veremeyecek olsak da porsiyon kontrolü ile kârda olduğunuz kesin.
 Yemeklerden önce bir bardak su için
Öğün öncesinde su tüketmek daha az yediğiniz halde kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar. Bir çalışma gösteriyor ki,
her öğün öncesi 500 ml su tüketen kişiler, tüketmeyenlere göre yaklaşık yüzde 13 daha az kalori alıyor. Yemekten önce içeceğiniz su, iştahınızı bastıracak ve kontrolsüz kalori alımınızı önleyecektir. Kullandığınız soslara dikkat edin
Kullandığınız Soslara dikkat edin
Yemeklerinize veya salatalarınıza eklediğiniz ketçap, mayonez, nar ekşisi gibi sosların miktarına önem vermiyorsanız, ciddi anlamda kalori kaçağı yaşıyor olabilirsiniz. Eğer yemeklerinizde ev yapımı da olsa çok fazla sos kullanıyorsanız, azaltmaya ya da kullanmamaya çalışın. Sos denince akla bir de salatalar geliyor. Bütün salatalar sağlıklı ve kalorisiz gibi görünse de aslında bazı soslar masum salatanızı tam bir canavara dönüştürebilir. Evde salata tüketirken zeytinyağı, limon ve sirke ile kendi sosunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz.
 Eve sağlıksız atıştırmalıklardan almayın
Kızgın, sinirli ya da mutlu olduğunuz farklı ruh hallerinde bir şeyler yeme alışkanlığınız varsa, bu durum ciddi bir probleme dönüşebilir. Eğer kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerlerde abur-cubur varsa; bu, kolaylıkla yiyebileceğiniz anlamına da gelir. Sağlıksız atıştırmalıklar tüketmek istemiyorsanız, onları evinizden uzak tutun.
 Yemeklerinizi mümkün olduğunca yavaş yiyin
Tokluk hissini artırmak için, yeme süresini uzatmak ve yediklerinizi daha iyi çiğneyin. Tokluk hissi daha az yemenizi sağlar. Eğer çok hızlı yeme alışkanlığınız varsa yediğiniz her lokmada çatal ve kaşığı elinizden bırakmayı veya her lokmayı en az 20 kere çiğnemeyi deneyin. Böylelikle gerçekten hızlı yediğinizin farkına varabilirsiniz.

Leave a Reply